প্ৰৱন্ধ বিতান

বগীবিল দলঙৰ নেদেখা ইতিবৃত্ত: বীৰেন হালৈ

  • 47
  •  
  •  
  •  
  •  
    47
    Shares

47    47Shares(১) ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ বুকুত লঠঙাৰ দৰে থিয় দি থকা পকা খুটা কেইটালৈ চাই চাই বগীবিলৰ জাহাজঘাটেৰে ফেৰী নাইবা ভট্ ভটীৰে পাৰ হৈ যোৱা যাত্ৰীয়ে কিবা নহয় কিবা এটা মন্তব্য কৰাটো দৈনন্দিন ৰুটিনৰ দৰে হৈছিল। এটা সময়ত [More..]

শ্ৰদ্ধাঞ্জলি

কোকিলকণ্ঠী দীপালী বাইদেউৰ সোঁৱৰণত

  • 739
  •  
  •  
  •  
  •  
    739
    Shares

739    739Shares  চেনাই মই যাওঁদেই বুলি সেই তাহানিতেই শ্ৰোতাক আবেগিক কৰি তোলা শ্ৰদ্ধাৰ দীপালী বৰঠাকুৰ বাইদেউ আজি আমাৰ মাজৰ পৰা একেবাৰেই ঘূৰি নহাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰে চিৰবিদায় লোৱাৰ ক্ষণত আমি বাকৰুদ্ধ হৈ পৰিছোঁ। শোকস্তব্ধ হৈ পৰিছে অসমবাসী। বাইদেউ [More..]

অসমৰ উদ্ভিদ পৰিচয়

অসমৰ উদ্ভিদ পৰিচয় ৩ঃ ড৹জিন্টু শৰ্মা

  • 32
  •  
  •  
  •  
  •  
    32
    Shares

32    32Sharesউদ্ভিদ পৰিচয়ঃ ১১ বৈজ্ঞানিক নাম: Murraya paniculata L. গোত্ৰ: Rutaceae ইংৰাজী নাম: Orange jasmune, Chinese box . অসমীয়া নাম:কামিনী কাঞ্চন। অন্য নাম: হিন্দী- কামিনী, মণিপুৰী- কামিনী কুসুম, তামিল–ভেংগাৰী, তেলুগু- নাগাগুলুংগু, মাৰাঠী- কুংতী, মালায়ালাম– মাৰামুল্লা, নেপালী- [More..]

চিন্তাৰ বুৰবুৰণি

মণিকৰ্ণিকা:কালান্তৰৰ ইতিবৃত্ত-পাৰ্থ প্ৰতিম চৌধুৰী

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

     মৃত্যু এক প্ৰক্ৰিয়া অথবা এক স্বাভাৱিক শিল্প । সেই মৃত্যুক আৱৰ্ত কৰিয়েই জন্মাৱধি মনুষ্যৰ এক উদ্দেশ্যবিহীন অবিৰত যাত্ৰা । তাত যোগ হয় আনুসঙ্গিক সংসাৰ, জীৱিকা আৰু আত্মীয়তা ইত্যাদি কিছু জাগতিক সম্পদ বা দায়-দায়িত্ব । ভালৰি [More..]

মুখামুখি

লোক সংস্কৃতিৰ বিশিষ্ট গৱেষক শ্ৰীযুত ভূবিন ৰাভা

  • 7
  •  
  •  
  •  
  •  
    7
    Shares

7    7Shares“বগেজাৰী গীত “ পুৰণি কামৰূপ জিলাৰ (বৰ্তমান দক্ষিণ কামৰূপ) ঔগুৰি, বামুনীগাওঁ, বকো, বনগাওঁ আৰু বগে ৰাজ্যত ৰচিত হৈছিল বগেজাৰী গীত। এই গীতবোৰ বগেজাৰী গীত নামে প্ৰখ্যাত হোৱাৰ কেবাটাও কাহিনী আছে। তাৰেই এটা এনেধৰণৰ – । [More..]

সম্পাদকীয়

সম্পাদকীয়

  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
    1
    Share

1    1Share  ১) নৱবৰ্ষৰ প্ৰত্যাশা আৰু পৰিকল্পনা: নতুন বছৰ আহি আছে, গৈ আছে । আহি থাকিব, গৈও থাকিব । সম্প্ৰতি নতুন বছৰক আদৰাৰ যি উন্মাদনা,তালৈ চাই অনুভৱ হয়,যেন আমাৰ বাবে সাংঘাতিক কিবা এটা ভাল খবৰ আহিব [More..]

নৱবৰ্ষৰ পৰিকল্পনা

ফণীন্দ্ৰ কুমাৰ দেৱ চৌধুৰী

  • 3
  •  
  •  
  •  
  •  
    3
    Shares

3    3Sharesপ্ৰত্যেক বছৰতে মোৰ মূল পৰিকল্পনা একেই থাকে : আগৰ বছৰতকৈ অলপ হʼলেও ভাল মানুহ হবলৈ চেষ্টা কৰা ৷মোৰ দৃষ্টিত ভাল মানুহ সেই সকলেই , যিসকলে নিজক আৰু অইনক ক্ষতি কৰিব পৰা প্ৰৱণতাৰ পৰা মুক্ত হৈ [More..]

প্ৰৱন্ধ বিতান

বগীবিল দলঙে আনিছে সম্ভাৱনীয়তা: ধীৰেন শইকীয়া

  • 35
  •  
  •  
  •  
  •  
    35
    Shares

35    35Sharesপচিশ ডিচেম্বৰৰ দিনা ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে বগীবিল দলং ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰকল্পটো ৰাইজৰ উদ্দেশ্যে মুকলিৰ কথাই ইতিমধ্যে সংবাদ শিৰোণাম দখল কৰি আছে। দলংখনৰ নামক লৈয়ো বিতৰ্ক কৰিব বিচাৰিছে বহুজনে। কোনোবাই কৈছে চুতীয়া ৰানী সতী সাধনীৰ নামেৰেই [More..]